při objednávce nad 2.500 Kč v rámci ČR DOPRAVA ZDARMA

EXPOZICE

TRUHLÁŘSTVÍ

SEZNAMTE SE S KLOPKAŘEM, KOCOUREM I MACKEM


Nové lákadlo pro turisty i místní obyvatele má Vrbno pod Pradědem. V místní části Mnichov vznikla malá expozice historického truhlářství. Zájemci uvidí, jak vypadala truhlářská dílna v čase našich dědů nebo spíše pradědů.


Seznámíte se s jejich pracovními nástroji, přičemž u některých z nich budete asi na rozpacích, na co se vlastně používali. Zjistíte, jak se liší hoblík uběrák od hladíku, klopkaře a co je to macek s klopnou. Mezi základní hoblíky, které měl každý truhlář, totiž patří uběrák, hladík, klopkař, cidič, zubák a macek. Ale existují ještě žlábkovače k vyhoblování různých žlábků a žlabů, občas doplněné o pérkaře (dušníky). Svlakovníky sloužily k výrobě svlaku neboli rybiny. Součástí byl kocour pro výrobu svlakové drážky. A málokterý mistr svého oboru se obešel bez okeníků, na výrobu sudů zase nechyběly speciální bednářské hoblíky.


V expozici se nachází i další tradiční ruční nářadí. Návštěvníci mají možnost poznat tradiční pracovní postupy truhlářů při výrobě třeba židle nebo šuplíku. Práci se dřevem si mohou sami vyzkoušet a přesvědčit se, že truhlařina v minulosti nebyla žádná legrace. Lidé zde často vzpomínají na své mládí.


Expozice historického řezbářství, která tak nezávisle doplnila Výstavu na ulici k 100. výročí vzniku Československa, má ve Vrbně své opodstatnění. Upadlo téměř v zapomnění, že v minulosti existovala ve městě Císařská řezbářská škola. Výrobky jejich žáků je dnes možné spatřit v krnovském muzeu.

 
Velké poděkování za vznik expozice patří zejména panu Antonínu Břenkovi, rodině Barákových a dalších.
Otevírací doba je momentálně nepravidelná, nejlépe po domluvě na tel. č. 778 410 203 - David Valach

 

truhlář

Budeme rádi, když se na nás obrátíte s vašimi dotazy, připomínkami a nápady na zlepšení.